Na czym polega różnica między sauną suchą a mokrą?
- Szczegóły
Zdrowotne korzyści płynące z korzystania z saun parowych znali już starożytni Rzymianie, z kolei właściwościami sauny suchej Finowie cieszą się już od ponad wieków. Bez względu na rodzaj sauny, przebywanie w niej wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, jego regeneracje, a nawet poprawę samopoczucia i humoru. Obecnie, ogromną popularnością cieszą się zarówno sauny mokre, nazywane także łaźniami rzymskimi, jak i suche sauny fińskie. W poniższym tekście przybliżymy, czym właściwie różnią się one od siebie oraz dlaczego warto korzystać z seansów w saunach.
Sauna sucha i mokra
To, co charakteryzuje saunę suchą to przede wszystkim najwyższa (spośród wielu rodzajów saun) osiągana temperatura, może bowiem osiągać nawet ok.100 stopni Celsjusza, a także bardzo niska wilgotność. Sauny tego typu są zazwyczaj wykonane z drewna, a ciepło uzyskuje się w nich dzięki zamontowanemu piecowi z rozgrzanymi kamieniami. Seanse w suchej saunie są szczególnie wskazane dla osób cierpiących na zapalenia stawów kręgosłupa, bóle mięśniowe, astmę oskrzelową, a także reumatoidalne zapalenie stawów.
W przypadku łaźni rzymskich wilgotność jest bardzo wysoka, a temperatura zwykle nie przekracza około 50 stopni Celsjusza. W tym wariancie rozgrzane kamienie umieszczone w piecu są polewane wodą co powoduje powstawanie pary, która ma właściwości relaksujące i odprężające. Sauna mokra jest szczególnie polecana osobom, które ciężko znoszą bardzo wysokie temperatury. Dodatkowo, w saunie mokrej można spędzić nieco więcej czasu niż w suchej, a jej działanie dodatkowo wspiera także odchudzanie i pobudza metabolizm.
Zalety korzystania z sauny
O korzyściach płynących z regularnego korzystania z sauny można by pisać długo. Istotą jej prozdrowotnych właściwości jest fakt, że w trakcie przebywania w saunie, bardzo wysoka temperatura otoczenia niemal momentalnie podnosi temperaturę ciała osoby w niej przebywającej. W ten sposób można zaobserwować zjawisko tzw.: bezpiecznego stanu podgorączkowego, który prowadzi w organizmie do uruchomienia, a także przyspieszenia wielu procesów w ciele oraz zintensyfikowania działania układu immunologicznego.
Przeczytaj na naszym blogu: Jak korzystanie z sauny wpływa na zdrowie człowieka?